« Δεν μαλώνω, δεν μαλώνω, αγκαλιά μεγάλη απλώνω»

ΕΡΓΑΣΤΉΡΙΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑΣ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ  3ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΚΑΤΩ ΑΧΑΙΑΣ ΘΕΜΑΤΙΚΗ Ζω καλύτερα – Ευ Ζην ΥΠΟΘΕΜΑΤΙΚΗ Ασφάλεια και Πρόληψη ΤΙΤΛΟΣ “Δεν μαλώνω, δεν μαλώνω, αγκαλιά μεγάλη απλώνω” ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤΟΧΕΥΣΗΣ ΤΟΥ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ : *Δεξιότητες (4C’s): Επιδιώκεται η ανάπτυξη της Κριτικής Σκέψης , της Δημιουργικότητας, της Συνεργασίας και της Επικοινωνίας. Εκτός από τις δεξιότητες (4C’s) καλλιεργούνται: *Μάθηση μέσω διερεύνησης ενός προβλήματος , *Δεξιότητες του νου δεξιότητες μάθησης του 21ου αιώνα *Δεξιότητες Ζωής *Ψηφιακές Δεξιότητες ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΒΑΣΙΚΗ ΘΕΜΑΤΙΚΗ: Αυτομέριμνα, Ασφάλεια και Πρόληψη, Yλοποιήσαμε στο σχολείο μας,το εργαστήριο δεξιοτήτων με θέμα « Δεν μαλώνω, δεν μαλώνω, αγκαλιά μεγάλη απλώνω» όπως περιγράφεται στον πιο πάνω πίνακα. «Λαμβάνοντας υπόψη ότι αποτελεί αναφαίρετο δικαίωμα για όλα τα παιδιά να βρίσκονται σε ένα σχολικό περιβάλλον που τούς παρέχει ασφάλεια και προστασία, θεωρείται πρωταρχικής σημασίας τα σχολεία να εφαρμόζουν με συστηματικό τρόπο πολιτικές πρόληψης και αντιμετώπισης του φαινομένου της βίας και του σχολικού εκφοβισμού. Το θέμα της πρόληψης στον τομέα της ψυχικής υγείας των παιδιών αποκτά όλο και μεγαλύτερη απήχηση διεθνώς τα τελευταία χρόνια και αποτελεί σημαντικό στόχο διαφόρων διεθνών οργανισμών, γιατί το «αποτελεσματικό» σχολείο οφείλει να «αφουγκράζεται» τις ανάγκες των παιδιών και να δίνει έμφαση στην επαρκή στήριξη τους σε ένα πλαίσιο επικοινωνίας, κατανόησης και φροντίδας».( Πρόγραμμα Καλλιέργειας Δεξιοτήτων Πράξη: «Επιμόρφωση των εκπαιδευτικών στις δεξιότητες μέσω εργαστηρίων» (MIS 5092064) « Δεν μαλώνω, δεν μαλώνω, αγκαλιά μεγάλη απλώνω» Παπαδημητρίου Άρτεμις).

Παρακαλούμε, να συμπεριλάβετε στην καθημερινότητα του παιδιού σας, με τρόπο φυσικό και αβίαστο, όταν προκύπτει σχετικό θέμα , συζητήσεις ή άλλες δραστηριότητες που άπτονται του εργαστηρίου, έτσι ώστε να υποστηρίξετε τους στόχους του.

Όλοι μαζί μπορούμε καλύτερα!
Λέμε ΟΧΙ στη βία- ΟΧΙ στον εκφοβισμό!
Δημιουργήσαμε ψηφιακή ιστορία "Μίλα, μίλα, μην φοβάσαι"
Σταμάτα! Σκέψου! Δράσε!