“Yγιή παιδιά, υγιής πλανήτης”

ΕΡΓΑΣΤΉΡΙΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑΣ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ  ΘΕΜΑΤΙΚΗ Περιβάλλον – Ευ Ζην ΥΠΟΘΕΜΑΤΙΚΗ Οικολογική Συνείδηση/Διατροφή ΤΙΤΛΟΣ «Υγιή παιδιά, Υγιής πλανήτης» ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤΟΧΕΥΣΗΣ ΤΟΥ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ *Δεξιότητες (4C’s): Επιδιώκεται η ανάπτυξη της Κριτικής Σκέψης , της Δημιουργικότητας, της Συνεργασίας και της Επικοινωνίας. Εκτός από τις δεξιότητες (4C’s) καλλιεργούνται:  η μάθηση μέσω διερεύνησης ενός προβλήματος , οι δεξιότητες του νου δεξιότητες μάθησης του 21ου αιώνα,  οι Δεξιότητες Ζωής , οι Ψηφιακές Δεξιότητες. ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΒΑΣΙΚΗ ΘΕΜΑΤΙΚΗ: Διατροφή , Βιωσιμότητα περιβάλλοντος .  Υλοποιήθηκε  στο σχολείο μας  το εργαστήριο δεξιοτήτων με θέμα «Υγιή παιδιά, Υγιής πλανήτης» όπως περιγράφεται στον πιο πάνω πίνακα. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Υγιή παιδιά, υγιής πλανήτης» αποτελεί μία πρόταση που στοχεύει στη σύνδεση των διατροφικών συνηθειών με τη προστασία του περιβάλλοντος. Μέσα από μία σειρά 11 δραστηριοτήτων, οι μαθητές/τριες πληροφορούνται για τα είδη των τροφών και τις θρεπτικές τους αξίες βάσει της μεσογειακής διατροφής, συνδυάζοντας τα στοιχεία αυτά με τη βιωσιμότητα του περιβάλλοντος, με στόχο να υιοθετήσουν διατροφικές συνήθειες υγιεινές και περιβαλλοντικά ορθές, οι οποίες θα συνδέονται με τη μεσογειακή διατροφή. Παρακαλούμε, να συμπεριλάβετε στην καθημερινότητα του παιδιού σας, με τρόπο φυσικό και αβίαστο, όταν προκύπτει σχετικό θέμα , συζητήσεις ή άλλες δραστηριότητες που άπτονται του εργαστηρίου, έτσι ώστε να υποστηρίξετε τους στόχους του.

Με εκτίμηση Ο σύλλογος διδασκόντων

Σκοπός μας είναι τα παιδιά μας , οι αυριανοί ενήλικες, να φροντίζουν το σώμα τους υιοθετώντας την καθημερινή άσκηση και  υγιεινές διατροφικές συνήθειες. Να προτιμούν προϊόντα φρέσκα από τον τόπο τους μειώνοντας το ενεργειακό αποτύπωμα  και διατηρώντας  υγιή τον πλανήτη. Σας προτείνουμε την δράση της wwf για γονείς και παιδιά https://food.wwf.gr/, ώστε να υπάρχει συνέχεια της δράσης  στο σπίτι με την δική σας υποστήριξη και συμμετοχή.