Παγκόσμια ημέρα περιβάλλοντος

Αγαπημένα μας παιδιά , σήμερα είναι η παγκόσμια ημέρα περιβάλλοντος. Πιο κάτω θα δείτε τις κατασκευές που φτιάξαμε  στο σχολείο με τους συμμαθητές σας. Αν θέλετε μπορείτε και εσείς να φτιάξετε τις ίδιες ή παρόμοιες με την βοήθεια των γονιών σας. Αγαπημένοι μας γονείς, με αφορμή την παγκόσμια ημέρα περιβάλλοντος και την εποχή που διανύουμε επιλέξαμε να συζητήσουμε στο σχολείο για τους κινδύνους που αντιμετωπίζει η θαλάσσια ζωή και πώς μπορούμε να την προστατέψουμε. Μπορείτε λοιπόν να ρωτήσετε και εσείς τα παιδιά σας στο σπίτι, τι ξέρουν για αυτό το θέμα, τί θα ήθελαν να μάθουν και να εκφράσουν τις ιδέες τους. Για τις κατασκευές χρησιμοποιήσαμε ανακυκλώσιμα και άχρηστα υλικά  όπως καπάκια από μπουκάλια, ρολά κουζίνας, αυγοθήκες και  καλαμάκια για σουβλάκια. Μπορείτε να βοηθήσετε τα παιδιά σας να συγκεντρώσουν τα υλικά και μαζί να διαλέξετε ποια κατασκευή θα φτιάξετε. Μπορείτε να φτιάξετε τις κατασκευές σας ακούγοντας ένα χαρούμενο παιδικό καλοκαιρινό τραγούδι.

Οι νηπιαγωγοί σας

Ελένη Τζαβάνη, Κωνσταντίνα Ρουγκάλα, Κωνσταντίνα Σαλταπίδα, Νατάσα Δρακούλη