Χρόνια πολλά μπαμπά!

Αγαπημένα μας παιδιά και γονείς, η τρίτη Κυριακή του Ιουνίου είναι αφιερωμένη στον πατέρα. Τα παιδιά στο σχολείο είχαν την ευκαιρία να μιλήσουν για τον πατέρα τους, να εκφράσουν τις σκέψεις και τα συναισθήματά τους    παίρνοντας  αφορμή  από πίνακες ζωγραφικής διαφορετικών τεχνοτροπιών και εποχών. Στη συνέχεια, άλλα παιδιά τους  έδωσαν  σχήμα και χρώμα  χρησιμοποιώντας διαφορετικά υλικά και υφές και άλλα επέλεξαν να ζωντανέψουν  τους πίνακες με την φωνή τους . Μπορείτε να προτρέψετε τα παιδιά σας να εκφράσουν τις σκέψεις και τα συναισθήματά τους για τον πατέρα τους , βλέποντας μαζί τους πίνακες ζωγραφικής. σχολιάσετς τους πίνακες πχ τα χρώματα, την εποχή, τα ρούχα , τα πρόσωπα και  τα συναισθήματά τους ή τα συναισθήματα που νιώθουν τα ίδια βλέποντας τον πίνακα. Τέλος  μπορείτε να τα βοηθήσετε να υλοποιήσουν όποια δημιουργία θέλουν  από αυτές που ακολουθούν. Σας προτείνουμε επίσης να ακούσετε μαζί μία ωραία αφήγηση για τον πατέρα ή να βρείτε το βιβλίο και να το διαβάσετε μαζί με τα παιδιά σας. Ευχόμαστε υγεία και ευτυχία στις οικογένειές σας.

Οι νηπιαγωγοί

Σαλταπίδα Κωνσταντίνα, Ρουγκάλα Κωνσταντίνα, Δρακούλη Αναστασία, Τζαβάνη Ελένη.