Ενημερωτικό σημείωμα για την πλατφόρμα WEBEX

Ενημερωτικό σημείωμα για τη σύνδεση στην πλατφόρμα WEBEX

Aρχικά , η τηλεδιάσκεψη στο νηπιαγωγείο έχει σκοπό την επαφή των μαθητών με τη σχολική διαδικασία, τους συμμαθητές-συμμαθήτριες και τη Νηπιαγωγό.

ΔΕ γίνεται ουσιαστικό μάθημα αλλά ΕΠΑΦΗ έστω και για αυτό το μικρό διάστημα σε όσους θέλουν ή μπορούν. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ

Οφείλουμε όμως, να ορίσουμε κάποιους κανόνες για τη λειτουργία κατά τη διάρκεια της τηλεδιάσκεψης.
Οι γονείς βοηθούν τα παιδιά κατά την είσοδό τους στην πλατφόρμα και τις πρώτες ενέργειες και στη συνέχεια αποχωρούν.
Η κάμερα του υπολογιστή-κινητού-τάμπλετ θα βρίσκεται μπροστά σε ΚΕΝΟ τοίχο ή άλλο μέρος του σπιτιού χωρίς φωτογραφίες ή άλλα προσωπικά στοιχεία .
Κατά τη διάρκεια της τηλεδιάσκεψης ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ και ΒΙΝΤΕΟ και οποιαδήποτε ανάρτηση σε μέσο κοινωνικής δικτύωσης όπως Facebook, Instagram, Twitter, TIKTOK, Viber (παραβίαση νόμου προσωπικών δεδομένων).
Δε γίνεται καμία βιντεοσκόπηση χωρίς να ενημερωθούν οι γονείς.
Τα παιδιά κατά τη διάρκεια της τηλεδιάσκεψης θα φορούν τα ρούχα τους και όχι πυτζάμες (σα να βρίσκονται στην τάξη) .
Η τηλεδιάσκεψη θα διαρκεί 15-20 λεπτά σε προκαθορισμένη ώρα και ημέρα . Το πρόγραμμα θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του σχολείου και με προσωπικό μήνυμα στα κινητά ή όποιο μέσο έχει δηλωθεί για επικοινωνία.
Παρακαλώ να ενημερώσετε με απλή δήλωση ότι ενημερωθήκατε και συμφωνείτε.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ
Οι νηπιαγωγοί του 3ου Νηπιαγωγείου Κάτω Αχαΐας
Η επιμέλεια του κειμένου έγινε από την νηπιαγωγό Ελένη Τζαβάνη.